اطلاعات و اصطلاحات عمومی درباره روغن موتور

شاید به دفعات شنیده و یا خوانده باشید که روغن موتور را در 5000 یا 10000 کیلومتر و یا بیشتر، باید تعویض نمود. دلیل ذکر این اعداد برای کارکرد موتور چیست و چرا برای روغن های مختلف متفاوت است. مجموعه مطالبی که در مورد روغن موتور ارائه خواهد شد، اطلاعات مناسبی را درخصوص موارد تاثیرگذار در تعویض روغن در اختیار شما خوانندگان محترم قرار خواهد داد.

چرا روغن موتور باید تعویض شود؟

روغن از زمان شروع به کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی قرار گرفته و از کیفیت آن کاسته می شود و همچنین مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک کننده ها نیز، مصرف می شود. در این حالت خاصیت روانکاری، پاک کنندگی و جذب ذرات معلق و ناخالصی ها، کاهش می یابد.

توصیه می شود جهت اطمینان از افزایش راندمان موتور خودرو، از روغن موتورهای توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده نمایید.

آیا سیاه شدن موتور نشان دهنده زمان مناسب تعویض روغن است؟

این تصور که سیاه شدن روغن نشانه خراب شدن و عدم کیفیت آن است، نصوری نادرست و رایج در بین مصرف کنندگان است.

چنانچه مدتی پس از کارکرد موتور خودرو، رنگ روغن مصرفی تغییر نکند و اصطلاحا سیاه نشود، این موضوع می تواند نشان دهنده نامرغوب بودن روغن باشد و می بایست از مصرف این نوع روغن ها خودداری کرد زیرا باعث آسیب رساندن به قطعات موتور می گردد. سیاه شدن روغن به علت خاصیت پاک کنندگی دوده های ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور است. در غیر اینصورت، ذرات ناخالصی و دوده بر روی قطعات متحرک موتور رسوب کرده و باعث جلوگیری از انتقال حرارت، ساییدگی زودرس قطعات، روغن سوزی، کاهش راندمان و توان موتور می شود.

جهت اطمینان از افزایش راندمان موتور خودروی خود، از روغن موتورهای معتبر و استاندارد توصیه شده شرکت خودروساز (مندرج در دفترچه راهنمای خودرو) که تست مراحل کیفی را گذرانده اند، استفاده نمایید.

از عواملی که نقش بسیار موثری در تعویض به هنگام روغن موتور دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شرایط کاری موتور مانند: رانندگی با سرع بالا، رانندگی با بار بیش از حد استاندارد در جاده هایی با شیب زیاد، در جا کار کردن زیاد موتور در ترافیک های سنگین، رانندگی با سرعت بالا در هوای سرد قبل از گرم شدن روغن موتور و رانندگی در جاده های خاکی و گرد و غبار به مدت طولانی

2- کیفیت احتراق موتور (تنظیم به موقع موتور و رفع ایرادات برقی و سوخت رسانی)

3- کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی

4- کیفیت فیلترهای هوا، روغن و تعویض به موقع آنها

توصیه کارشناسان استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است.

مدت زمان کارکرد روغن موتور

با پیشرفت فن آوری و بهبود شرایط کارکرد موتور از لحاظ افزایش دور، افزایش نسبت تراکم بالا و دمای احتراق بیشتر، فشار به یاتاقان های ثابت و متحرک بیشتر شده است. این تغییرات سازندگان روغن موتور را بر این داشته است تا روغن هایی متناسب با فن آوری موتورها با زمان تعویض بیشتر، تولید نمایند. امروزه با توجه به استانداردهای زیست محیطی، تبخیر و کاهش سطح روغن موتور محدود شده و سرریز روغن به منظور تامین کسری روغن موتور کاهش یافته است.

ازآنجا که در بازار انواع روغن ها با درجات و کیفیت مختلف موجود است، پیشنهاد می شود با مطالعه دفترچه راهنما، نسبت به استفاده از روغن موتور توصیه شده و تعویض به موقع آن اقدام نمایید.

نوع و کیفیت سوخت مصرفی چه تاثیری در تعویض روغن دارد؟

بنزین با اکتان پایین به دلیل ایجاد احتراق ناقص، باعث اضافه شدن دوده به روغن موتور شده که این موضوع باعث کاهش خاصیت روانکاری روغن می شود. استفاده از بنزین های با عدد اکتان بالا (اصطلاحا بنزین سوپر) متناسب با تکنولوژی موتور، این مشکل را تا حدودی برطرف می کند.

آیا نوع روغن در مدت زمان تعویض آن موثر است؟

روغن موتور با هدف روانکاری قطعات موتور خودرو بایستی متناسب با نوع موتور خودروها استفاده شود. مثلا از روغن موتوری که برای خودرو X استفاده می شود نمی توان در موتور خودروی Y استفاده نمود زیرا نوع ساختار موتور و میزان فشار، گرما، شتاب و سرعت متفاوت است. حتی زمان رسیدن روغن موتور به قطعات موتور در خودروهای مختلف فرق می کند. لذا باید روغنی را انتخاب نمود که بتواند همانند اکسیژن که با یک عمل دم به تمام نقاط بدن می رسد، در هر لحظه از فعالیت موتور به این کار ادامه دهد.

انتخاب روغن موتور مناسب، تضمین کننده عمر طولانی و راندمان بالای موتور

برای انتخاب یک روغن موتور خوب، شاخصه های مختلفی باید مد نظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب، دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش های مختلف و قطعات متحرک موتور را دارا است.

روغن موتورها علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود، باید اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش دارا باشند.

وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد ذیل است:

· کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور

· کاهش سایش و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی

· خنک نمودن قطعات داخلی موتور

· تمیز نگه داشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات

· کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف

پیشنهاد می شود جهت افزایش راندمان موتور خودرو، از روغن موتورهای توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده نمایید.

پایه گرانروی روغن

ویسکوزیته یا گرانروی، مقاومت سیال در مقابل جاری شدن است.

از لحاظ گرانروی، روغن موتورها به دو بخش تقسیم می شوند.

الف. روغن های تک درجه ای یا مونو گرید Mono Grade

ب. روغن های چند درجه ای یا اصطلاحا چهار فصل یا مولتی گرید Multi Grade

امروزه استفاده از روغن های تک درجه ای مانند 30 یا 40، در موتورها توصیه نمی شود و روغن های چند درجه ای، کابرد بیشتری دارند. این روغن ها مطابق طبقه بندی استانداردهای مرجع مانند SAE (انجمن مهندسی خودرو) به صورت (250W20 , 4010w) تعریف می شوند. عدد قبل از W نشاندهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین بوده و هرچه این عدد کمتر باشد، قابلیت استفاده در دمای پایین تر را دارا است. عدد بعد از W نشاندهنده گرانروی در دمای بالا بوده و هرچه این عدد بزرگ تر باشد، روغن در دمای بالاتر غلیظ تر و سفت تر خواهد بود.

مهم ترین و بااهمیت ترین خاصیت روغن موتور، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش شدن موتور به صورت بی وقفه است، به نحوی که با تمامی قطعات متحرک و ثابت در تماس است. لذا ویسکوزیته روغن بایستی به گونه ای انتخاب شود که بهترین حالت روانکاری را در کمترین زمان، ممکن سازد. ضمن اینکه خودرو در حالت سرد به راحتی استارت خورده و بدین ترتیب عمر باتری و استارت طولانی تر شود.

مشخصات روغن

انستیتو نفتی آمریکا (API) برای طبقه بندی روغن ها، برحسب کیفیت و فن آوری ساخت آنها کدبندی خاصی ابداع نموده است. حرف اول، معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C برای خودروهای دیزلی و حرف S برای خودروهای بنزینی) و حرف دوم، نشاندهنده سطح کیفیت روغن خواهد بود. به این مفهوم که حرف A پایین ترین سطح کارایی را نشان می دهد و با بالا رفتن حروف، سطح کارایی نیز افزایش خواهد یافت (مانند SM. SL. SJ. SG. …).

سطح کارایی بالاتر، نشان از میزان افزودنی های بیشتر در روغن بوده و در تست آزمایشگاهی و عملکردی، شرایط حادتری را تحمل می کند. افزودنی های مختلف، مقاومت روغن را برای شرایط سخت حرارتی و فشار زیاد موتور، بهینه می کنند.

روغن های توصیه شده توسط شرکت های سازنده خودرو دارای ویژگی های لازم بوده و نباید افزودنی های متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود، زیرا موجب اختلال در عملکرد و خواصی که از ابتدا در روغن وجود دارد، می شوند.

معرفی روغن موتور SG 20 W 50

آیا می دانستید که سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست؟! بلکه به این معنا است که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است. توجه داشته باشید از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آنها در موتور جدا خودداری نمایید. توصیه ما استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد در جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است.

روغن موتور SG 20 W 50 ویژه مصرف در خودروهای پژو آردی، روآ، پیکان و تمامی خودروهای توصیه شده در این گروه خودرویی است.

علائم شناسایی:

1- دارای عبارت API SG/CD, SAE 20W50, SG 015 بر روی برچسب ظرف

2- دارای لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف

3- حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی درب ظرف

4- برچسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه درب آبی

5- دارای سریال ردیابی محصول

6- دارای ظرف و درب پلمپ شده

روغن موتور SJ 20 W 50

آیا می دانستید که سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست؟! بلکه به این معنا است که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است. توجه داشته باشید از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آنها در موتور جدا خودداری نمایید. توصیه ما استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد در جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است.

روغن موتور SJ 20 W 50 ویژه مصرف در خودروهای پژو 405، پارس و سمند و تمامی خودروهای توصیه شده با این سطح کیفی است.

علائم شناسایی:

1- دارای عبارت API SJ/CF-4, SAE 20W50, SJ020 بر روی برچسب ظرف

2- دارای لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف

3- حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی درب ظرف

4- برچسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه درب خاکستری

5- دارای سریال ردیابی محصول

6- دارای ظرف و درب پلمپ شده

7- بسته بندی شده در ظرف های 1 و 4 لیتری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *